Polska Grupa Militarna

Jako Polska Grupa Militarna jesteśmy zarejestrowanym podmiotem w Krajowym Systemie Informacji Dronowej i aktywnie rozwijamy projekty w tym obszarze. Widzimy w tym ogromny potencjał, dlatego stawiamy na rozwój nowoczesnych dronów 

UAV (Unmanned Aerial Vehicle), UGV (Unmanned Ground Vehicle), i USV (Unmanned Surface Vessel) 

dedykowanych ochronie infrastruktury krytycznej na całym świecie.

Zgodnie z systematyką amerykańskiego departamentu bezpieczeństwa do tego typu obiektów strategicznych, najbardziej narażonych na działania dywersyjne, należą:

Polska Grupa Militarna tworzy zintegrowane systemy dronowe serii „RECON” wyposażone we własne oprogramowanie Recon Navigator umożliwiające zarządzanie urządzeniami patrolującymi w czasie rzeczywistym z poziomu jednej platformy i przy pomocy łatwego w użyciu interface’u. 

Poznaj nasze drony

UAV

Obecnie, jako jedyni w Polsce rozwijamy system bezzałogowych statków powietrznych UAV ReconSky o konstrukcji bezogonowego płatowca (tzw. skrzydło), którego przewagą vs inne konstrukcje są osiągi: czas lotu w warunkach atermicznych (2h bez wsparcia prądów powietrznych), zasięg operacyjny (dolecenie i powrót do bazy) oraz prędkość lotu (do 140 km/h).

Naszym priorytetem w przypadku dronów typu UAV jest dalekosiężność, rozumiana jako długość i czas lotu w warunkach atermicznych. To dlatego postawiliśmy na konstrukcje typu skrzydło, która, w przeciwieństwie do dronów pionowego startu, nie marnuje energii przy wznoszeniu się, co daje dużo lepsze osiągi i rzeczywistą przewagę konstrukcyjną.

Wykorzystanie dronów w celach militarnych, ale także  cywilnych, wiąże się często z misjami, których przebieg trudno przewidzieć, ze względu na czynniki zewnętrze. W takiej sytuacji utrata dronu staje się poważnym problemem. Rozwiązaliśmy go stawiając na zwartą konstrukcję bezogonową, co ułatwia bezpieczne lądowanie dronu na spadochronie i minimalizuje ryzyko uszkodzeń, pozwalając dronowi na dłuższą żywotność, niż w przypadku konstrukcji ogonowych.

Większość dronów amerykańskich rozwijano testując je w warunkach bojowych – głównie w krajach charakteryzujących się wysokim pułapem chmur.  Nasze drony USV testujemy i dostosowujemy do warunków europejskich, które charakteryzuje niski pułap chmur utrudniający lot. Dzięki temu nasze drony nie tylko są w stanie uzyskiwać rekordowo długie czasy lotu w warunkach atermicznych, ale także uzyskiwać zobrazowania z niskich wysokości 200 – 300 m nad poziomem gruntu, poniżej pułapu chmur.

USV

Jako jedyni na świecie rozwijamy system dalekosiężnych, tak dużych bezzałogowych pojazdów nawodnych USV typu foil, których przewagą jest samostabilizacja, niski pobór energii, duża prędkość, zdolność pływania nad falą, niewykrywalny ślad wodny i niska sygnatura termiczna i akustyczna.

Nasze USV ReconSea tworzymy również z myślą o osiągach, a na te wpływ ma przede wszystkim opór stawiany przez wodę. Wykorzystanie konstrukcji foil, w której dron szybuje nad wodą, jak wodolot, pozwala na większą niezależność od warunków pogodowych, ale także na mniejszą wykrywalność pojazdu patrolującego ze względu na cichość poruszania się i minimalny ślad pozostawiany na wodzie. To z kolei utrudnia działania dywersyjne wobec drona, ze strony osób, które mogą chcieć go unieruchomić

UGV

Nasze bezzałogowe pojazdy patrolowe ReconPatrol rozwijamy w oparciu o doświadczenia wyniesione z niezwykle udanego projektu naszej spółki zależnej TechRobotics. 

To roboty wyposażone w cztery koła, autonomiczną nawigację oraz technologię do kompletnego bezkontaktowego zbierania danych. Ich głównym zadaniem ma być patrolowanie, obserwowanie i rozpoznawanie terenu, w tym także tego trudno dostępnego lub skażonego, i przesyłanie zobrazowania w czasie rzeczywistym do bazy. 

Wierzymy w efektywność współpracy z lokalnymi partnerami, dlatego w naszym robocie patrolowym zainstalowaliśmy głowicę od renomowanego, polskiego producenta – firmy VERTIGO Global.

Firma ta od roku 2016 rozwija technologie dedykowane pojazdom bezzałogowym, w tym takim, jak nasz dron UGV ReconPatrol. VERTIGO GLOBAL specjalizuje się m.in. w tworzeniu optoelektronicznych gimbali, które zapewniają stabilność niezbędną do tego, by w ruchu, w trudnym terenie uzyskać najwyższej jakości obraz z video oraz nieporuszone zdjęcia. Zespół projektowy Vertigo składa się z ekspertów w dziedzinie oprogramowania, algorytmiki, robotyki i optoelektroniki i to właśnie ta multidyscyplinarność ich zespołu zadecydowała o tym, że to z nimi nawiązaliśmy owocną współpracę.

back to top