W marcu odbyła się pierwsza edycja wydarzenia pt. “Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego”. Jak donosi organizator, oprócz przedstawicieli sektora zbrojeniowego, w wydarzeniu wzięło udział także około 400 firm z sektora prywatnego.
O wydarzeniu
Forum odbyło się 5 marca 2025 roku na stadionie PGE Narodowy w Warszawie, natomiast jego organizatorem była znana polska Spółka z branży militarnej – Polska Grupa Zbrojeniowa.
Wydarzenie zostało również objęte honorowym patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej a także Ministerstwa Aktywów Państwowych. Niewątpliwie świadczy to o kontynuacji trendu zwiększającego się zainteresowania obronnością kraju instytucji publicznych. Jak dowiedzieliśmy się w poprzednich dniach, inwestycje w takie projekty zapowiedział między innymi Bank Gospodarstwa Krajowego.
Do najbardziej znanych firm, które wysłały swoich reprezentantów na konferencję należy m.in. JELCZ Sp. z o.o., Rosomak S.A. czy Stomil – Poznań S.A., a oprócz nich pojawili się także przedstawiciele Spółek świadczących usługi bezpośrednio dla Sił Zbrojnych RP, jak na przykład Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1, czy Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A.
Główne zagadnienia
Jak dowiadujemy się od organizatora, wydarzenie podzielone było na dwie części:
- Strefa debaty o obecnym i przyszłym stanie branży, a także potencjalnie oczekujących ją wyzwaniach
- Strefa warsztatowa w której organizatorzy zaprezentują zainteresowanym firmom, jak wejść w branżę zbrojeniową, ukazując zarówno jej aktualne potrzeby jak i prawne wymogi.
Natomiast sama strefa debaty, według analizy przygotowanej przez dziennik Głos Wielkopolski skupiła się na czterech kluczowych zagadnieniach:
- Znaczeniu branży militarnej dla gospodarki
- Współpracy instytucji publicznych z sektorem prywatnym
- Dotyczących programu Tarcza Wschód
- Przyszłości polskiego przemysłu branży zbrojeniowej
Ewidentnie najciekawszy wydaje się punkt drugi, tym bardziej ze względu na istotną ilość przedstawicieli właśnie placówek publicznych. Nawiązanie oficjalnej współpracy z Państwem może być kuszącą opcją dla znacznej części branży, nawet biorąc pod uwagę samą wagę takiej informacji np. w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Z drugiej strony, instytucje publiczne również odnoszą w takich sytuacjach korzyści – wynikające przede wszystkim z możliwości zwiększonego oraz przyspieszonego finansowania względem standardowej procedury pozyskiwania środków z budżetu Państwa.
Konferencja niewątpliwie zakończyła się sukcesem, potwierdzonym brakiem dostępnych miejsc jeszcze przed wydarzeniem (chęć udziału zgłosiło ponad 500 firm), a także późniejszą wypowiedzią prezesa zarządu PGZ S.A. – Krzysztofa Trofiniaka – który zapewnił, że Spółka zorganizuje kolejną edycję.
Rozwój obronności Europy
Podczas wydarzenia wypowiedział się także wicepremier, a jednocześnie Minister Obrony Narodowej naszego kraju – Władysław Kosiniak-Kamysz. Potwierdził on rozwijającą się w ostatnich miesiącach potrzebę rozwoju bezpieczeństwa Europy, realizowaną także poprzez rozwój przemysłu zbrojeniowego i inwestycje w innowacyjne systemy dual-use.
Wicepremier potwierdził również, że żywi nadzieję na zmiany w polityce fiskalnej, które w jego ocenie umożliwiłby posiadanie przez Europę, ale przede wszystkim Polskę “programu zbrojeniowego z prawdziwego zdarzenia” – całkowicie niezależnego zarówno na etapie produkcji, jak i łańcucha dostaw.
Jak czytamy w oficjalnym podsumowaniu wydarzenia, zaprezentowane zostały również przygotowane przez przedstawicieli wojskowych materiały, dzięki których spółki z sektora prywatnego miały dowiedzieć się więcej na temat programu Tarcza Wschód, a przede wszystkim – jak mogą dołączyć do niego jako podwykonawcy.
Bardzo ciekawa wizja przedstawiona została także przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Konrada Gołotę, który stwierdził, że “Polska ma ogromny potencjał, by stać się liderem w regionie”, pod warunkiem konsekwentnego rozwoju. Potwierdził także, że polska dyplomacja planuje oddziaływać na inne państwa w celu powiększenia sieci powiązań gospodarczych.
Podsumowanie
Odbyte wydarzenie pokazuje wyraźny kierunek, w którym zmierza współpraca państwa z biznesem w obszarze obronności. Instytucje publiczne – reprezentowane m.in. przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych – nie tylko objęły wydarzenie patronatem, ale aktywnie uczestniczyły w dialogu z sektorem prywatnym.
Obecność firm spoza tradycyjnej branży zbrojeniowej wskazuje na rosnącą świadomość korzyści z budowania zaplecza przemysłowego poprzez otwartość na nowe partnerstwa. Tego typu inicjatywy służą nie tylko dywersyfikacji łańcucha dostaw kraju, ale też przyspieszeniu procesów inwestycyjnych, rozwojowych i zwiększeniu innowacyjności w sektorze obronnym, z korzyścią dla obu stron – publicznej i prywatnej.